Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Wilk

Strony: [1]
1
Tematy luźne / Odp: Chińskie herbaty a polityka
« dnia: 25 Lipiec, 2012, 20:30:46 pm »
Tak, ale z drugiej storny założenie, że "to jest smak dobry i już" blokuje przed poszukiwaniem nowych smaków - a w przypadku herbat można odkryć naprawdę wiele.

Osobną sprawą jest to, że unikanie chińskich herbat z przyczyn moralnych to nie kwestie "polityki". Prawa człowieka dotyczą każdego, bez względu na to, jakie poglądy wyznaje. Gdyby jakiś produkt (dowolny, np. odzież) był wytwarzany w Polsce w taki sposób, w jaki funkcjonuje to w większości chińskich fabryk, to producent byłby po ujawnieniu sprawy przegrany. Nie widzę powodu do różnicowania tego na podstawie obszaru geograficznego, w którym rzecz się dzieje tylko dlatego, że coś jest "gdzieś daleko".

Jeśli jednak komuś zależy na chińskich herbatach z ściśle smakowych względów, to również u nich jest trochę producentów fairtradowych - choćby Qi (w Polsce sypana zdarza się rzadko, ale nawet wersje saszetkowe są bardzo dobre).

2
Tematy luźne / Odp: Chińskie herbaty a polityka
« dnia: 23 Lipiec, 2012, 12:16:15 pm »
Istnieje cała masa innych państw, z któych można sprowadzać herbaty: Indie, Sri Lanka, Nepal, Kenia, Tanzania, Indonezja, Japonia itd. Argument o odbieraniu pracy wcale nie jest dobry, bo to samonapędzające się koło: jeśli konsumenci stolerują kupowanie produktu wyprodukowanego z naruszeniem praw człowieka, to eksperymentuje się z dalszym obniżaniem standardów, zeby jeszcze bardziej obniżyć koszta. Bojkoty konsumenckie nieraz doprowadzały niektóre firmy do przynajmniej minimalnego poprawiania standardów (rzadko w dużym stopniu, rzadko na dłużej, ale zawsze coś).

A jeśli ktos uważa, że chińskie specjały nie mają równych, to widocznie czas, by sięgnął po Dar Jeeling lub Assam :)

Strony: [1]