Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Deus

Strony: [1]
1
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 09 Lipiec, 2011, 09:44:50 am »
A może nie pokazuje mi tych około 95 stopni bo nie zanurzam całego termometru w wodzie ?

Cytuj
no, mnie uczono że woda się gotuje w 100 stopniach;p

Przepraszam, mój błąd  ;D No woda miała około 96-98 stopni lecz w czajniku.

Robiłem eksperyment z wodą i tak. Sparzenie filiżanki i wlanie gorącej wody do niej dało około 86 stopni. Rozgrzałem szklankę i wlałem gorącą wodę i temperatura wyniosła 92 stopnie.

2
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 09 Lipiec, 2011, 09:00:10 am »
Co do termometru nie wiem co mam już o nim sądzić. Zagotowałem wodę i termometr włożyłem od razu do czajnika, temperatura wyniosła 92 stopnie, 92 stopnie wyniosło bo wodę gotowałem krótko więc termometr dobrze pokazał.
Gdy sparzę filiżankę i wleję zagotowaną wodę to pokazuje około 86 stopni.

Bez termometru się u mnie nie obejdzie bo muszę znać dokładną temperaturą dla danego gatunku. Muszę go zmienić na jakiś inny.

3
Herbaty dla miłośników / Odp: Kilka początkujących pytań
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 19:20:27 pm »
Dzięki za info. Jednak ja parzyłem w taki sposób zielone. Do zimnej filiżanki wlałem zagotowaną wodę źródlaną, włożyłem termometr i wskazał on około 80 stopni po czym dolałem zimnej źródlanej aż temperatura spadła do 60 stopni i wtedy wsypałem susz do filtra i włożyłem go do wody. Zielone parze pod przykryciem 2 minuty.

Lecz teraz jak napisałeś tanhayi będę parzył w 70 stopniach. Chcę się jeszcze upewnić co do najlepszej temperatury dla danej herbaty i zapytać czy taki "rozkład" jest dobry:

1. Rooibos jak wiadomo parzymy w 95 stopniach przez 5 minut.
2. Czarne w 95 s przez 5 minut.
3. Czarne aromatyzowane w 95 przez 5 minut.
4. Zielone:
- Gyokuro w 60 stopniach przez około 2-3 minuty
- Senchy w 70 stopniach także przez 2-3 minuty
- zielone aromatyzowane w 70 stopniach przez 2-3 minuty
5. Białe w 85 stopniach przez 5 minut
6. Yerby zalewamy wodą 70 stopni i parzymy 2-3 minuty.
7. Pu-erhy w 95 stopniach przez 5 minut.

Taki rozkład temperatur i ich czas parzeń jest odpowiedni ?

I jeżeli herbata wymaga 95 stopni to po prostu odczekujemy 1-2 minuty po zagotowaniu i możemy zalać filiżankę lub ją sparzyć przed zalaniem ?

Niektóre pytania mogą wydawać się głupie, przepraszam za nie jednak lubię dyskutować na temat temperatur i czasów parzenia :) Pozdrawiam


4
Herbaty dla miłośników / Kilka początkujących pytań
« dnia: 08 Lipiec, 2011, 18:03:58 pm »
Witam. Od niedawno zacząłem przygodę z herbatami i chciałbym trochę porad, informacji. Proszę jednak o odpowiedź na moje wszystkie pytania, gdyż bardzo mi na tym zależy. Pytania dotyczą parzenia herbat.

1. Jeżeli zieloną parzy się w 60 s C to parzymy ją dokładnie w tej temperaturze czy zalewamy ją wodą 60 s C ? Robi się tak z każdą herbatą ?

2. Pu-erhy, Rooibosy, czarne parzymy w temperaturze 95 s C. Jak uzyskać tę temperaturę ? Robiłem test z termometrem. Filiżankę oblałem wrzątkiem, aż filiżanka parzyła gdy się ją trzymało w dłoniach, następnie wodę zagotowałem do wrzątku i wlałem do tej filiżanki. Temperatura wynosi tylko 86 s C. Jak parzycie swoje Rooibosy, czarne i pu-erhy ? Poradźcie wskazówki, informację. Również gdy wleje się zagotowaną wodę do zimnej filiżanki spada temperatura do około 80 s C.

Pozdrawiam i przypominam, proszę o odpowiedź na moje 2 pytanka.

Strony: [1]