Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tjsan

Strony: [1] 2
1
Herbaty zielone / Odp: Zielona herbata - jak idealnie zaparzyć?
« dnia: 17 Luty, 2014, 14:55:20 pm »
Kieski pomysł. Herbata lubi przestrzeń w której może swobodnie rozwinąć liście, a tego typu zaparzacz tego nie zapewni. Ponadto, metalowy zaparzacz może ingerować w smak naparu, dlatego moim zdaniem najlepsze są czajniczki z ceramicznym filtrem.

2
Herbaty zielone / Odp: Najlepsza zielona
« dnia: 01 Luty, 2014, 18:49:15 pm »
Oczywiście, że herbaty japońskie, a w szczególności shincha. Chińskie herbaty skończyły się w czasach dynastii Song.  ;)

3
Herbaty na co dzień / Odp: Herbaty sklepowe z wyższej półki
« dnia: 01 Luty, 2014, 18:44:45 pm »
Harney & Sons to chyba najlepsza marka z herbat puszkowych, choć poziom cenowy tych herbat wydaje się być zbyt wysoki.

4
Herbaty czarne (czerwone) / Odp: czarne herbaty z Japonii?
« dnia: 01 Luty, 2014, 18:38:59 pm »
Tak, to tzw. wakoucha - dosyć niszowa w samej Japonii, jednakże jakościowo lepsza niż większość Indyjskich/Chińskich herbat czarnych.

5
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a zdrowie.
« dnia: 09 Styczeń, 2012, 20:12:13 pm »
Osoby u których występują zaburzenia przewodnictwa (bloki przedsionkowo-komorowe), arytmie komorowe, migotanie przedsionków.. powinny zachować szczególną ostrożność spożywając herbatę, a nawet zupełnie ją wykluczyć.
Teina - alkaloid występujący w liściach herbaty ma działanie arytmogenne i dlatego osoby wrażliwe na działanie teiny/kofeiny (zaburzony metabolizm kofeiny) w ogóle nie powinny pić herbaty.

Cytuj
Poszczególne osoby wykazują różną wrażliwość na działanie kofeiny. Niedawno wykryto gen „powolnego metabolizmu”, którego obecność powoduje spowolnienie wydalania kofeiny z ustroju. Opublikowane niedawno badania epidemiologiczne wykazały, że osoby posiadające ten gen mają podwyższone ryzyko wystąpienia zawału serca. Wydaje się, że kofeina może pośredniczyć w tym efekcie ale wspomniana hipoteza wymaga potwierdzenia naukowego.

6
Herbaty na co dzień / Odp: Jaka herbata stawia na nogi?
« dnia: 03 Październik, 2011, 18:47:03 pm »
Najlepszą konkursową koiche z Marukyu widziałem za 4,200 ¥ (~52 USD) / 20 g, a zatem 300 zł to cena z kosmosu - zapewne kilku pośredników skutecznie zawyżyło jej cenę (rzekoma ultra wysoka jakość również wydaje się wątpliwa).

Co do senchy; nawet przeciętnej jakości potrafi okazać się niezwykle pobudzająca - dla osób wrażliwych na kofeinę aż za bardzo.

7
Herbaty na co dzień / Odp: Jaka herbata stawia na nogi?
« dnia: 03 Październik, 2011, 15:04:39 pm »
Z kosztem matchy to bym nie przesadzał - przyzwoita usucha do codziennego picia mieści się w przedziale 15 - 25 $ / 50 g, więc nie są to bajońskie sumy.

8
Herbaty na co dzień / Odp: Jaka herbata stawia na nogi?
« dnia: 02 Październik, 2011, 20:37:54 pm »
Matcha jest zdecydowanie najmocniejsza - po kilku czarkach/chawanach można nie przespać nocy. Dobra fukamushi sencha jest nieco słabsza, lecz niewiele ustępuje matchy pod względem mocy.

9
Herbaty na co dzień / Odp: Herbata a promieniowanie
« dnia: 24 Marzec, 2011, 22:21:17 pm »
Nie można w tej chwili stanowczo stwierdzić, iż wyciek w Fukushima Daiichi nie będzie miał wpływu na herbatę w prefekturach przyległych do Fukushimy. W chwili obecnej w woda w Tokio, Chiba oraz Saitamie została skażona radioaktywnym jodem 131 i dwukrotnie przekracza dawkę bezpieczną dla ludzi. Oczywiście to tylko oficjalne informacje, które są umiejętnie dozowane przez rządowe agencje - tak naprawdę nie możemy dokładnie określić stopnia skażenia. Cała awaria w Fukushimie i jej skutki są konsekwencją niekompetencji, nieudolnego, nastawionego na zysk działania zarządzającej elektrownią Tokyo electric Power, która celowo fałszowała raporty o stanie technicznym elektrowni. Rząd również miał w tym swój udział, gdyż nie zrobił nic aby temu zapobiec. "Incydent" w elektrowni Tokaimura pokazał, że bezpieczeństwo instalacji jądrowych w Japonii jest lekceważone, a rząd próbując zatuszować fakty pokazał swoje prawdziwe oblicze. Oby skończyło się tylko na strachu..

Więcej dla zainteresowanych:
http://www.rp.pl/artykul/629606.html?print=tak
http://en.wikipedia.org/wiki/Tokaimura_nuclear_accident
http://www.world-nuclear.org/info/inf37.html

10
Herbaty dla miłośników / Odp: Herbaciane stowarzyszenie
« dnia: 26 Styczeń, 2011, 01:54:25 am »
Czy jest szansa, ze w ramach stowarzyszenia (czy nalezy jakos osobno, poza wpisaniem sie w watku zglaszac akces?) pojawi sie mozliwosc zamawiania herbat nie bedacych w stalej ofercie? jakas osobna zakladka w sklepie z podaniem jakie herbaty moga byc zamowione przy okazji standardowych zakupow u dostawcy.
Np. w przypadku Pu Erh gdyby byly podane ciekawe propozycje z orientacyjna cena i mozliwoscia deklarowania jaka czesc ciastka czy cegly ktos chcialby nabyc.
Chetnie bym na przyklad cierpliwie zaczekal kilka miesiecy od zadeklarowania checi zakupu kawalka na mozliwosc skosztowania naturalnie postarzalego Pu Erh w wieku 15+ lat (chyba od tego wieku raw zaczyna przechodzic w starego Pu Erh, ktory nasladowany jest gotowaniem?).


Aby skosztować aged Pu erh'a nie musisz czekać na inicjatywę stowarzyszenia..
Tej klasy Pu erha możesz nabyć chociażby tutaj: http://www.houdeasianart.com/index.php?main_page=product_info&cPath=38&products_id=839&zenid=b3d090cf4ea50c7c4ca40ee91786b444
Pytanie tylko ile jesteś w stanie zapłacić za tą przyjemność  :)

11
Herbaty zielone / Odp: Gyokuro Asatuyu - parzenie
« dnia: 24 Styczeń, 2011, 18:02:06 pm »
Plan dnia dobrze wyjaśnił nieścisłości związane z Gyokuro Asatuyu.

Chciałbym jeszcze dodać, że zacienianie krzewu nie wpływa na kolor naparu. Kolor naparu jest przede wszystkim uzależniony od metody obróbki liści  (poddawanie działaniu pary). Im dłuższy proces „parowy” , tym kolor naparu ciemniejszy – ciemna zieleń w przypadku fukamushi (długa obróbka cieplna), lub żółtawo – zielony w przypadku asamushi (krótka obróbka). Generalnie Gyokuro w większości przypadków jest poddawane krótkiemu działaniu pary – asamushi, bądź średniemu – chumushi. Bardziej obszernie zostało to już wcześniej wyjaśnione na forum przez shinmai’a: http://www.eherbata.pl/forum/index.php/topic,98.0.html
Na poniższym obrazu w przystępny sposób przedstawiono proces przygotowania japońskiej herbaty.
http://www.voila.pl/275/dz483/index.php?get=1&f=1

@Flappy
Musisz pamiętać również o odpowiednim stosunku ilości herbaty do wody, gdyż ma to duży wpływ na kolor jak również smak naparu. Dla przyzwoitego Gyokuro będzie to 6 g na 120 – 150 ml wody – parametry te są tylko wskazówką, a ich modyfikacja powinna być podyktowana własnym poczuciem smaku. Przyjmuje się , że na początek zaczynamy od 60 ‘C i  60-90 sec. Jeżeli smak nie jest zadowalający można użyć wody o temp 50 ‘C, a czas parzenia wydłużyć do 120 sekund.

Ps. Należy pamiętać, iż jakość herbaty w największym stopniu wpływa na efekt końcowy  ;)

12
Tematy luźne / Odp: Szklany gaiwan
« dnia: 16 Lipiec, 2010, 22:38:01 pm »
Z chęcią nabyłbym szklany gaiwan. Gdyby ktoś dysponował takim na sprzedaż, proszę o kontakt.
Gaiwany tego typu są dostępne w wielu e-sklepach jak również na ebay'u: http://cgi.ebay.com/BIG-Clear-Glass-Gaiwan-200cc-Heat-Resistant-Gongfu-Tea-/200418066451?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ea9d90013
U nas jeszcze nie spotkałem takiego gaiwana.

13
Herbaty na co dzień / Odp: Przepisy herbaciane
« dnia: 13 Lipiec, 2010, 19:36:13 pm »
Z uwagi na fale upałów, która ostatnio nas nawiedziła,  postanowiłem zamieścić na forum przepis, który doskonale sprawdza się w kraju kwitnącej wiśni i pozwala tym samym znosić Japończykom tamtejsze upalne lata. Chodzi mianowicie o sposób przygotowania herbaty zwany shinobicha (jap.shinobi oznacza cierpliwość lub wytrzymałość, cechy te będą w tym przypadku bardzo pożądane :), który polega na "parzeniu" herbaty bez udziału ciepłej wody.

Do przygotowania wyśmienitej shinobichy będziemy potrzebować: czajniczek (np. Kyusu), kilka kostek lodu przygotowanych z dobrej jakościowo wody, herbata – najbardziej odpowiednia do tego celu będzie wysokiej jakości gyokuro bądź shincha(jap. Nowa herbata, herbata z pierwszego zbioru) z uwagi na ich naturalną słodycz i delikatność (choć dobra sencha również się sprawdzi). Shinobiche możemy z powodzeniem przygotować na dwa sposoby:

1. Do czajniczka o pojemności ~ 350 ml dodajemy ok. 1,5 – 2 łyżek stołowych herbaty(7- 10 g), następnie dodajemy kilka kostek lodu. Całość zostawiamy w temperaturze pokojowej i cierpliwie czekamy aż lód się rozpuści. Tak przygotowana herbata jest gotowa do spożycia.
2. Do szklanego naczynia, bądź większego czajniczka dodajemy ok. 1,5 – 2 łyżek stołowych herbaty (7-10g), całość zalewamy 500 ml – 1000 ml zimnej wody, następnie wstawiamy naczynie z herbatą do lodówki na czas 2 – 6 godzin(oczywiście można eksperymentować z czasem chłodzenia oraz proporcjami wedle uznania ). Dobrze przyrządzona shinobicha powinna być zupełnie pozbawiona goryczy, jako że katechina(odpowiedzialna za gorzki smak) jest uwalniana głównie w temp. 70 – 80 'C.

Życzę ochłody i smacznego.

14
Herbaty zielone / Odp: Herbaty japońskie
« dnia: 12 Lipiec, 2010, 20:14:12 pm »
no właśnie - UMAMI.. Obecne Gyokuro jest pod tym względem super, bardzo lubię ten posmak, kojarzy mi się bardzo pozytywnie, ale nigdy nie parzę Gyokuro dłużej niż 1,5 minuty. A wy jak parzycie tę herbatę? Czy bardzo się różni temperatura 60 stopni zaparzania od np. 70 czy 80-ciu?

Umami czyli piąty smak nazwany tak przez japończyków kojarzony zwykle z wodorostami i glonami, zawdzięcza swój charakter aminokwasom (kwas glutaminowy), których koncentracja jest wyższa w liściach krzewów zakrywanych specjalnymi zasłonami (jap. kanreisha) na okres od 20 do 30 dni przed planowanym zbiorem – ma to ograniczyć absorpcję promieni słonecznych przez liście herbaty, a to z kolei zmniejsza stężenie katechiny w liściach. Z tego powodu gyokuro  charakteryzuje się bardziej delikatnym i słodkim smakiem. Standardowo gyokuro parzy się w temperaturze 60 ‘C przez ok. 90 sekund – parametr ten dotyczy przeciętnej klasy gyokuro. Dla liści wyższej jakości przyjmuje się parametry: 50 ‘C przez 2 min., stosunek ilości herbaty do ilości wody / 1 gram na 1 uncję (30 ml). Gyokuro najwyższej klasy zaleca się parzyć w temperaturze 40 ‘C przez ok. 3 min., stosunek herbaty do ilości wody wynosi ok. 1 gram na 1 uncję wody 30 ml) – w zależności od gatunku i odmiany. Jeżeli przygotowujesz gyokuro przeciętnej jakości lub kabusechę (jap. zakryta herbata , gatunek zakrywany przed słońcem na ok. 2 tygodnie przed zbiorem) to nie musisz zwracać tak wielkiej uwagę na temperaturę wody. Przyzwoite gyokuro z Yame bądź Uji zaczyna się od 20 $ za 100 g – powyżej tego poziomu parametry parzenia powinny być dosyć rygorystycznie przestrzegane.

15
Akcesoria / Odp: Gaiwan - gdzie szukać?
« dnia: 10 Lipiec, 2010, 15:22:39 pm »
Zdaje się, że japoński dzbanek na herbatę zwany kyusu posiada uchwyt z boku naczynia - właśnie takie konstrukcje są generalnie zwane kyusu. Rozróżnienie na yokode (boczny uchwyt) i ushirode(tylni uchwyt) jest raczej rzadko stosowane. Najbardziej znane japońskie czajniczki z Tokoname zwane są po prostu kyusu.

Jeśli chodzi o naczynia przeznaczone do parzenia wysokiej klasy gyokuro to najodpowiedniejszy jest do tego celu Houhin http://www.tokoname.or.jp/teapot/ro-954.htm - naczynie bez uchwytu z filtrem ceramicznym o pojemności wahającej się od 150 - 190 ml. Na filmie przez Ciebie załączonym widać drugie naczynie wykorzystywane do parzenia gyokuro i wysokojakościowej senchy, które funkcjonuje pod nazwą  Shiboridashi http://www.tokoname.or.jp/teapot/ro-953.htm - tutaj filtr ceramiczny nie występuje w odróżnieniu od Houhin'a.

Strony: [1] 2