Forum Herbaciane

Herbata forum => Herbaty na co dzień => Wątek zaczęty przez: marleyfan w 17 Styczeń, 2014, 19:57:18 pm

Tytuł: ogrzewanie czajniczka przy kolejnych parzeniach
Wiadomość wysłana przez: marleyfan w 17 Styczeń, 2014, 19:57:18 pm
Witam. Chciałbym poruszyć temat ogrzewania czajniczka/gaiwana przed parzeniem herbaty. Jak wiadomo jest to konieczne żeby była odpowiednia temperatura parzenia. Nie wiem jednak jak ogrzać czajniczek przy ewentualnym drugim/trzecim parzeniu kiedy fusy są wewnątrz czajniczka. Macie jakieś sposoby na to? Dodam, że między parzeniami robię zazwyczaj 1-2 godziny przerwy.
Tytuł: Odp: ogrzewanie czajniczka przy kolejnych parzeniach
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 17 Styczeń, 2014, 23:30:34 pm
Możesz zarówno wlać i szybko wylać gorącą wodę, jak również podczas gotowania finalnego wody delikatnie i z dystansem dzbanek lub czajniczek przytrzymać nad gotującą się wodą (czyli nad parą) przez kilka sekund. Przy użyciu gaiwana to się nie uda :)

Jeśli używasz dobrego czajniczka, wystarczy polać go wrzątkiem od zewnątrz.

Ja osobiście w czajniczkach nie parzę herbat które wymagają wrzątku (parzę je w szklanych dzbankach). Używam yixingów do parzenia oolongów głównie. W tym kontekście nawet Da Hong Pao wolę zaparzyć w temperaturze 85-90 stopni niż 96.

Stąd też nigdy nie podgrzewam dzbanka ani czajniczka jeśli robię drugie parzenie. Zalewam po prostu temperaturą o 5 stopni wyższą i efekt jest zbliżony.

Tytuł: Odp: ogrzewanie czajniczka przy kolejnych parzeniach
Wiadomość wysłana przez: Naz w 18 Styczeń, 2014, 19:46:50 pm
Jeśli mam dłuższe przerwy między parzeniami, to przed kolejnym polewam czajniczek z zewnątrz wrzątkiem, uważając, żeby woda nie wlała się do środka.