Forum Herbaciane

Herbata forum => Akcesoria => Wątek zaczęty przez: mariusz w 11 Sierpień, 2009, 00:52:47 am

Tytuł: Termometr
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 11 Sierpień, 2009, 00:52:47 am
Czy uważasz że jest potrzebny taki gadżet do określania temperatury wody? Czy może radzisz sobie w inny sposób?
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: AMU w 11 Sierpień, 2009, 08:40:48 am
Do niedawna termometr był dla mnie niezbędny, ale z czasem nauczyłam się podstawowych zasad (ile czasu należy odczekać, aby temperatura była odpowiednia do rodzaju herbaty) i teraz kieruję sie tylko tym, no i trochę kobiecą intuicją  ;)
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Tymah w 13 Sierpień, 2009, 11:34:18 am
Radzę sobie bez. Każde parzenie herbaty dokładnie opisuję (ile czasu odstała woda, ile było suszu itp.), a potem, na podstawie krytycznej analizy tegoż źródła (zapisuję również walory smakowe i zapachowe) wybieram najwłaściwsze dla danej herbaty warunki parzenia, a więc i temperaturę wody.

Kiedyś miałem termometr, ale działał jedynie, jeżeli został zanurzony w całości w wodzie - co raczej uniemożliwiało dobre zeń korzystanie.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Cajnik w 15 Sierpień, 2009, 07:08:33 am
Ja sie zawiodlem na termometrze. Niestety moze mialem jakis feralny, ale pokazywal caly czas 70 stopni pomimo ze byl prawie wrzątek
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Frasobliwy w 24 Sierpień, 2009, 10:07:33 am
Witam!

Ja lubię używać termometru; pozwala mi to dość precyzyjnie dopasować temperaturę wody do konkretnej herbaty. Lubię też poeksperymentować i wiem z doświadczenia, że nawet 2-5 st. C potrafi wpłynąć na smak i aromat herbaty.

Generalnie, gotując wodę w czajniku elektrycznym, potrafię określić temperaturę "na słuch";po bulgotaniu. Nauczyłem się odróżniać 70 st. , 80 st. i 90 st. C. W zasadzie to i wystarcza, a gdy "machnę" się o parę stopni, zawsze mogę dogrzać/ostudzić.

Wielu moich znajomych poszukuje termometru herbacianego, ale bardzo trudno go dostać- z pewnością, gdyby taki sprzęt pojawiłby się w Czarce, schodziłby jak świeże bułeczki.

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 24 Sierpień, 2009, 12:10:28 pm
Mamy taki termometr herbaciany, tylko tak jak z wieloma innymi rzeczami - nie mamy go jeszcze w internecie... Ale to już wkrótce.

Co do temperatury wody, to faktycznie kilka stopni robi wielką różnicę. Podam przykład zwiniętych liści herbaty Phoenix Pearl. Temperatura zbyt wysoka, powoduje jej sparzenie - ale już 75-80 stopni jest za mało aby kuleczki się prawidłowo rozwinęły.

Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: keen w 25 Sierpień, 2009, 15:08:30 pm
Zawsze parzyłam herbaty intuicyjnie. Metodą prób i błędów. Wydawało mi się, że mogę obejść się bez termometru. I pewnie nigdy bym go nie miała, gdyby nie kolega, który ofiarował mi go w prezencie. Użyłam go raz i teraz bez niego nie mogę się obejść. Herbaty są po prostu boskie. Paweł ! Dzięki Ci za to  :D
Polecam super dodatek do prezentu herbacianego.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Tymah w 25 Sierpień, 2009, 18:59:35 pm
Ja kilka dni temu otrzymałem czajnik elektryczny z możliwością podgrzania wody do temp.: 40,50,60,70,85,100 stopni. Bardzo ułatwia przyrządzanie dobrego naparu, warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych. ;)
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Lenwe Tasartir w 25 Sierpień, 2009, 19:54:49 pm
Co do kilkudziesięciu złotych bym się kłócił - są w cenie dobrego czajnika, nie widziałem dotąd no-name'a.

EDIT:
Przepraszam, jest na Allegro z funkcją "Eco - 80oC".
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: kitana w 02 Wrzesień, 2009, 22:28:07 pm
Ja zazwyczaj odczekiwałam te 5 minut po zagotowaniu wody. Lecz ostatnio skorzystałam z rady znajomej japonki, która zaraz po zagotowaniu wody w czajniku wlewała ją do pustej filiżanki a zaraz potem do filiżanki z herbatą.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Tymah w 30 Wrzesień, 2009, 09:40:54 am
Sprawiłem sobie wczoraj termometr, tym razem już zupełnie sprawnie działający. Dzisiaj dokonałem kilku pomiarów:

Woda, która się zagotowała i której pozwoliliśmy nieco opaść (2-3 sek. po zagotowaniu) po wlaniu do zimnej szklanki osiąga 85-88 stopni. Jeżeli zaś wlana zostanie do ciepłej czy gorącej szklanki, uprzednio rozgrzanej, osiąga 90-91 stopni. W zimnej szklance temperatura szybko opada do nieco ponad 80, w ciepłej zaś, oczywiście, dużo wolniej.

Żeby osiągnąć temperaturę 80 stopni najłatwiej: wlać wodę od razu po zagotowaniu do chłodnej szklanki (ok. 88 stopni), potem do drugiej chłodnej (ok. 81). Jeżeli przelejemy z powrotem do poprzedniej szklanki, uzyskamy temperaturę ok.78 stopni. Kolejne przelanie da temperaturę ok. 75, a jeszcze kolejne - ok.71. Oczywiście wlanie wody do rozgrzanego czajniczka też spowoduje spadek temperatury.

W ten więc sposób, jeżeli ktoś ma kiepski słuch ;) i nie ma czajnika/termometru, może sobie poradzić - studząc.

Dane, tak myślę, są miarodajne - powtarzałem próby przynajmniej po dwa razy, żeby mieć pewność. Zaparzone w ten sposób: Mo Li Long Zhu (85 stopni) oraz Long Ching (75 stopni) były zupełnie dobre.

Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Michał w 30 Wrzesień, 2009, 14:26:36 pm
A jakiego termometru używasz?
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Tymah w 30 Wrzesień, 2009, 14:32:02 pm
http://www.ter-win.pl/100100sa.JPG
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 30 Wrzesień, 2009, 22:30:00 pm
ups, my zrezygnowaliśmy z tego modelu termometru ze względu na przekłamania stopni.
Minusem jest w nim chyba też to że trzeba praktycznie w całości czujnik zanurzyć, aby pokazywał temperaturę zbliżoną do właściwej.. Dużo osób narzekało na niego, że za wolno się rozkręca i tak jakby obniżał prawdziwą wartość temperatury.

Ale to taka ciekawostka, jak Twój termometr działa prawidłowo, to oznacza że jednak zdarzają się dobre modele.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Tymah w 01 Październik, 2009, 09:24:48 am
Miałem już kiedyś taki model - nie działał prawidłowo, zaniżał temperaturę.
Napisałem jednak do sprzedawcy, że otrzymałem wadliwy egzemplarz, wysłał mi nowy - i działa. Faktycznie muszę go zanurzać w całości w wodzie - dlatego wczoraj sprawdzałem temperaturę wlawszy wodę do wysokiej szklanki.
A przekłamań nie było, bo porównałem wynik z wodą z czajnika elektrycznego, który ma opcję podgrzewania do wybranej temperatury. Termometr, mocno zanurzony, nie kłamał.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: white monkey w 31 Październik, 2009, 10:54:33 am
Wczoraj pierwszy raz miałam okazję wypróbować termometr (zakończony cytrynką, jest jeszcze w wersji z czajniczkiem). Wcześniej używałam czajnika regulującego temp. wody, albo "na oko" czekałam 5-10 min w zależności od rodzaju herbaty. Zrobiłam kilka pomiarów. Zaskoczyło mnie m.in. to, że temp. tak szybko opada po otwarciu wieczka czajnika, albo to, że przy przelewaniu wody do zimnego naczynia temp. spada aż o 5 C*. Wystarczy odrobinę zanurzyć go w wodzie by wskazał właściwą temp. Bardzo fajna rzecz. Polecam.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: lukoski w 03 Listopad, 2009, 00:00:18 am
Witam,
Jestem w herbacie wszelkiej świeży(jak i na tym forum ;]) ale zdążyłem zrozumieć, że temp. ma spore znaczenie. Za tym faktem idzie moja frustracja. Podgrzewając wodę w zwykłym czajniku a potem parząc herbatę w porcelanowym z sitkiem nigdy nie jestem pewien temperatury. Z tego co pamiętam z fizyki to na prędkość stygnięcia wody ma wpływ wiele czynników[jej ilość, temp. otoczenie etc.] więc uniwersalne sposoby studzenia mijają się jak dla mnie z celem. I tutaj pojawia się pytanie związane z tematem... :p

Czy np. takie termometry (http://allegro.pl/item800694202_termometr_ostrzowy_40_250_c_typ_etp109b_energylab.html) maja sens czy może od razu sobie odpuścić?
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 16 Listopad, 2009, 00:00:50 am
Ten zakres pomiarów jest akurat tutaj trochę abstrakcyjny, stąd uważam że nie jest to termometr przeznaczony specjalnie do pomiarów parzenia herbaty, ale taki termometr jakby działał, to chciałbym mieć u siebie :) Trochę nie wierzę tym sondom, ponieważ jak już pisałem - wiele termometrów w podobnej technologii miało po prostu wady, ale te zakresy elektroniczne z jednej strony kuszą, z drugiej - przypominają mi się wymiany poglądów o samochodach, że im więcej elektroniki tym usterkowość takiego modelu wzrasta.

Na szczęście jest gwarancja 12 miesięczna.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Digoxin w 30 Listopad, 2009, 09:28:20 am
Ja używam zwykłego, zwieńczonego czajniczkiem z któregoś ze sklepów netowych. Próbowałem elektronicznego, ale szybko odrzuciłem go w kąt - przyczyna prozaiczna - często obraz znikał, cosik tam nie stykało, bo czasem musiałem po kilka razy off/on, by w ogóle dokonać pomiaru. Nie mam czasu na szarpaninę z termometrem, więc kurzy się na półce w pracy.
Im prostszy tym lepszy.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Herbata-Kawa_pl w 06 Grudzień, 2009, 10:46:16 am
Przy niektórych czajnikach jest termometr,tak żebyśmy wuidzieli jaką temperaturę ma podczas poszczególnych etapów gotowania. Trzeba by szujkać w akcesoriach agd.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Digoxin w 06 Grudzień, 2009, 11:10:49 am
Kupiłem taki Phillipsa na Yerbamatestore. Wskazuje 40, 60, 80 i 100 stopni. Ma funkcję podtrzymania T.
Wrażenia? Hmm, średnie. Jest fajny, ale wciąż używam termometru szklanego, bo rozpiętość T-ur parzenia jest większa niż te wskazania, które dostaję. I tak muszę doglądać studzenia. Wniosek - niepotrzebnie wydałem pieniądze na czajnik. Nie polecam zatem.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Frankie w 10 Grudzień, 2009, 15:59:57 pm
A czy mógłbyś powiedzieć Digoxin  skąd dokładnie masz ten termometr? Bo wybór duży, a nie widać byś narzekał na swój, natomiast jak można przeczytać w tym temacie, zdarzają się produkty awaryjne.

Dzięki z góry!
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Digoxin w 10 Grudzień, 2009, 19:10:22 pm
http://www.yerbamarket.com/product-pol-558-Termometr-Herbaciany.html

To ten. Kupisz go również w innych miejscach, jest dość popularny.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: marmafid w 28 Marzec, 2010, 22:50:27 pm
ja używam takiego czajnika http://www.ceneo.pl/1097716  i jestem bardzo zadowolony. Dokonałem weryfikacji wskaźnika przenośnym termometrem i wszystko się zgadza :)
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Razirr w 03 Wrzesień, 2010, 17:57:32 pm
Ja swój termometr dostałem od mojej nauczycielki od chemii bo i tak miała nadmiar, ale co z tego jeśli on ma ok. 30 cm. zakres do 120 stopni i nie jest fizycznie możliwe zmierzenie nim temperatury ponieważ całego go przecież nie zanurzę. Zrobiłem z nim nawet parę testów i nawet gdy włożyłem go do wrzącej wody pokazywał ok. 90 stopni. Zanim kreska doszła do 100 alkohol wewnątrz zdążył się ochłodzić. I stąd moje pytaie gdzie mogę kupić dobry termometr w sklepie nieinternetowym ?
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: ziomiwan w 07 Wrzesień, 2010, 18:30:11 pm
Razirr- proponowałbym odwiedzić herbaciarnie (zarówno te do pijania herbaty jak i tylko do sprzedaży) w poszukiwaniu termometru, czasami pojawiają się dobre termometry w niskich dość cenach.
Tytuł: Odp: Termometr
Wiadomość wysłana przez: Lukas w 04 Październik, 2010, 16:51:47 pm
Ja kupiłem taki na allegro

http://allegro.pl/termometr-do-herbaty-herbata-nie-tylko-yerba-pzh-i1245659469.html

badziew za długa nóżka