Forum Herbaciane

Herbata forum => Herbaty na co dzień => Wątek zaczęty przez: tomasz w 25 Sierpień, 2009, 20:27:04 pm

Tytuł: jak lepiej?
Wiadomość wysłana przez: tomasz w 25 Sierpień, 2009, 20:27:04 pm
Witam. Mam pytanie odnosnie tego czy lepiej pic herbate zimna czy ciepla. Nie chodzi o wlasciwosci smakowe bo nawet nie pilem zimnej to kwestia gustu, ale czy gdy zapomniec oherbacie i wypic pozniej straci na przyklad pewne wlasciwosci? Moze bedzie to wrecz szkodliwe? Prosze o odpowiedz:)
Tytuł: Odp: jak lepiej?
Wiadomość wysłana przez: mariusz w 26 Sierpień, 2009, 15:53:57 pm
Jeśli ktoś lubi zimną to jeśli była ona zaparzona jako ciepła i naturalnie się schłodziła - to w pewnym okresie czasu nie traci na właściwości. Jeśli natomiast to odstawienie byłoby dłuższe - np na 24 godziny lub dłużej - to herbata tak pozostawiona nie dość że nie będzie smaczna, to im dłużej będzie stała - tym straci na właściwościach i niestety straci na reakcjach bakteryjnych z otoczeniem.

Ekstremalnymi przypadkami są niebywałe legendy o japońskich Ninja, którzy z herbaty Gyokuro robili bardzo silną i skuteczną truciznę - zakopując napar w ziemi na 30 dni :)
Tytuł: Odp: jak lepiej?
Wiadomość wysłana przez: white monkey w 29 Sierpień, 2009, 10:05:25 am
zależy w czym ją zostawisz. jeśli w porcelanowym/ceramicznym czajniczku to do kilku godzin powinna być jeszcze całkiem dobra (zwłaszcza zielona). lepiej nie zostawiać naparu w yixingu, nie dość że robi się niesmaczny to jeszcze glinka przesiąka za bardzo herbatą, powodując jej "czernienie", tzn. później dodatkowo barwi herbatę (trudniej będzie uzyskać prawidłowy kolor herbaty), czy zniekształca smak.
Tytuł: Odp: jak lepiej?
Wiadomość wysłana przez: Digoxin w 06 Grudzień, 2009, 11:24:14 am
Na pewno jedno jest ważne - naukowym faktem jest iż gorąca herbata (czy Yerba, kawa) powoduje zwiększoną ilość incydentów raka przełyku po podrażnieniu śluzówki. Na to trzeba UWAŻAĆ (nie więcej niż55 stopni), reszta to rzecz gustu.